Lech Poznań ma klub patronacki. To pierwsza taka współpraca

Lech Poznań ma klub patronacki. To pierwsza taka współpraca

Dla graczy pierwszego zespołu, którego Lech chciałby wypożyczać, Polonia Środa Wlkp. gra za nisko. To dopiero trzecia liga, a Kolejorz myśli o wypożyczeniach do pierwszej, ostatecznie drugiej ligi. Natomiast do Polonii będą zapewne trafiali zawodnicy Akademii, którzy nie mieszczą się w rezerwach, aby tam przygotowywać się do gry wyżej.

Polonia Środa Wlkp. jest niżej niż Lech II Poznań, w trzeciej lidze ostatecznie nie wywalczyła awansu do drugiej, czyli na szczebel centralny. Przegrała z Radunią Stężyca i Świtem Skolwin. Gra jednak dalej w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, gdyż wygrała walkę w regionie po finale z Nielbą Wagrowiec.- Mamy 400 zawodników w akademii, mamy także uzdolnione piłkarsko dziewczyny - mówi prezes średzkiego klubu Rafał Ratajczak. - Dzięki współpracy z Lechem będziemy szkolić lepiej. Współpraca oznacza nie tylko wypożyczenia i transfery, ale też wymianę i staże szkoleniowców. To pozwoli nam na szybsze postępy.

Polonia mocno zainwestowała w szkolenie, co Lechowi się podoba.  - Chcemy budować piłkarską kulturę Lecha Poznań w Wielkopolsce i w tym celu integrujemy środowisko tego regionu. Zależy nam na aktywizacji dzieci i młodzieży, chcemy zwiększać szanse młodych ludzi na uprawianie futbolu na profesjonalnym poziomie - mówi dyrektor sportowy Akademii Lecha Poznań, Marcin Wróbel.Problemem Polonii Środa Wlkp. jest niedokończony stadion, który ma być czołowym takim obiektem w regionie. - Liczymy na to, że otrzymamy środki od samorządu - mówi prezes Rafał Ratajczak. W szeregach Polonii wciąż gra wieloletni gracz Lecha, Panamczyk Luis Henriquez. Jesienią skończy 40 lat, a przedłużył kontrakt z Polonią o kolejny sezon. Kończy też kursy trenerskie.